- Acer TravelMate P4 13 (Intel)
- HP 255R G10 (AMD)
- HP EliteBook 6 G1i (Intel)
- Lenovo V15 G4 (AMD)
- Lenovo V15 G4 (Intel)
- Lenovo Yoga Slim 7 -14 (Intel)
- Lenovo ThinkBook 14 G7 (AMD)
- Lenovo ThinkBook 14 2-in-1 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkBook 16 G9 (AMD)
- Lenovo ThinkBook 16p G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad E14 G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad E14 G7 (Intel)
- Lenovo ThinkPad E16 G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L13 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L14 G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L14 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L14 Gen 6
- Lenovo ThinkPad L14 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L16 G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L16 G2 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P1 G8 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P14s G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 6
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 6
- Lenovo ThinkPad P15v G3 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P1 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P1 G7 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16 G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16s G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16s G4 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P16s Gen 4
- Lenovo ThinkPad P16v G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16v G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16v G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G4 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G6 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14s G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T16 G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T16 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon G13 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 G9 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 G10 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 Yoga G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 2-in-1 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X9-14 G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X9-15 G1 (Intel)
AI Ready - 16" - Intel Core Ultra 7 - 155U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - tysk
- Specifikationer
- Udvidet specifikationer
specifikationer
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Serie 1) - 155U / 1.7 GHz, op til 4.8 GHz / 12 MB Cache |
| RAM | 16 GB LPDDR5X (medfulgt hukommelse er loddet) |
| Harddisk | 512 GB SSD - NVMe |
| Skærm | 16" OLED 3200 x 2000 / WQXGA+ @ 120 Hz, 400 nits, HDR |
| Grafikkort | Intel Graphics |
| Tastatur | Tysk |
| Webcam | Ja |
| Netværk | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Operativsystem | Win 11 Home |
| Batteri | Op til 8.5 timer |
| Sikkerhed | Fingeraftrykslæser |
| Farve | Stålgrå |
| Dimensioner (B x D x H) | 35.6 cm x 24.81 cm x 1.695 cm |
| Vægt | 1.6 kg |
| Producentgaranti | Garanti - 2 år - levering og afhentning ¦ International rejsende-garanti - 1 år |
| Varenummer | NX.KWNEG.009 |
udvidet specifikation
Generelt
| Produkttype | Notebook - AI Ready - 180° hængselsdesign |
| Operativsystem | Windows 11 Home |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Serie 1) 155U / 1.7 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Antal kerner | 12-core |
| Cache | 12 MB |
Neural Processor Unit (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsitet Understøttelse | Ja |
| AI softwarerammer understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, WindowsML, ONNX RT |
| Understøttelse af Windows Studio Effekter | Ja |
Hukommelse
| RAM | 16 GB (medfulgt hukommelse er loddet) |
| Teknologi | LPDDR5X SDRAM |
| Hastighed | 3200 MHz |
| Vurderet hastighed | 3200 MHz |
Lagring
| Hovedlager | 512 GB SSD PCIe - NVM Express (NVMe) - Micron |
Billedskærm
| Type | 16" OLED |
| Opløsning | 3200 x 2000 (WQXGA+) |
| V-sync hastighed ved maks. opløsning | 120 Hz |
| Widescreen | Ja |
| Billedformatforhold | 16:10 |
| Billedklarhed | 400 cd/m² |
| Farvespektrum | 100% DCI-P3 |
| Egenskaber | HDCP, refleks, CineCrystal, Acer BluelightShield-teknologi, Eyesafe-teknologi, 1 ms responsrate, HDR 500 True Black, 91.5 % skærm til krop-forhold |
Audio & Video
| Grafik-processor | Intel Graphics |
| Kamera | Ja - QHD |
| Videoopløsninger | 1440p |
| Kameraegenskaber | Privatlivslukker, Temporal Noise Reduction, Acer PurifiedView |
| Lyd | Stereohøjttalere, to mikrofoner |
| Overensstemmelsesstandarder | DTS Sound |
| Audiofunktioner | Input: AI-støjreduktion |
Input
| Type | Tastatur, touchpad |
| Tastaturbagbelysning | Ja (hvid) |
| Tastatur layout | Tysk |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Egenskaber | Multi-gestus touch pad, præcisions-touchpad, OceanGlass touchpad, Copilot-nøgle, AcerSense-nøgle, 1.3 m rejselængde |
Kommunikationer
| Trådløs | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Egenskaber | Dobbelt strøm (2x2) |
Batteri
| Teknologi | Litiumion |
| Kapacitet | 50 Wh |
| Run-time | Op til 8.5 timer |
AC-adapter
| Output | 65 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V |
Tilslutninger & Udvidelse
| Interfacedetaljer | HDMI ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort Alt Mode) (DC-In-kombo, Power Delivery) ¦ USB 3.2 Gen 1 (med strøm fra-opladning) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ Kombostik til hovedtelefon/mikrofon |
| Hukommelseskortlæser | Ja (microSD) |
Programmer
| Med software | AcerSense |
Diverse
| Farve | Stålgrå |
| Materiale af etui | Anodiseret aluminium |
| Sikkerhed | Fingeraftrykslæser |
| Egenskaber | Adgangskode for administrator, systemsadgangskode, Acer Purified Voice 2.0 teknologi |
| Tyveri/Indtrængningsbeskyttelse | Sikkerhedslåseåbning (kabellåse solgt separat) |
| Sikkerhedsåbningstype | Kensington-sikkerhedsåbning |
| Udstyr inkluderet | USB-C strømadapter |
| Overensstemmelsesstandarder | TUV Rheinland Low Blue Light Certification |
| Lokalisering | Region: Tyskland |
Mål og vægt
| Dimensioner (B x D x H) | 35.6 cm x 24.81 cm x 1.695 cm |
| Vægt | 1.6 kg |
Bæredygtighedsoplysninger
| Karbonfodaftryk | 313 kg karbonudledning |
| PAIA Version | 1.4.0 |
Producentgaranti
| Service & Support | Begrænset garanti - 2 år - levering og afhentning ¦ International rejsende-garanti - 1 år |
Oplev Acer Swift Go 16, en notebook designet til både professionelle og entusiaster. Med sin 16-tommers skærm, Acer BluelightShield-teknologi og høje opløsning giver den en fordybende oplevelse, der er let at se på. Den bærbare computer drives af en Intel Core Ultra 7-processor, som sikrer en jævn ydeevne, uanset om du arbejder på komplekse projekter eller nyder underholdning. Den har en stor SSD til praktisk opbevaring og hurtig LPDDR5X SDRAM til effektiv multitasking. Sikkerheden er prioriteret med en fingeraftrykslæser, administrator- og systemadgangskoder og en Kensington-sikkerhedsslot. Acer Swift Go 16 har også AI-støjreduktion for klar lyd, et baggrundsbelyst tastatur til miljøer med svagt lys og robuste tilslutningsmuligheder, herunder USB4/Thunderbolt 4/DisplayPort. Det anodiserede aluminiumskabinet giver ikke kun holdbarhed, men også et strejf af elegance til din daglige transport. Uanset om du arbejder eller leger, er Acer Swift Go 16 udstyret til at løfte din computeroplevelse.
- AI-støjreduktion og stereohøjttalere for overlegen lydkvalitet
- 16-tommers skærm med Acer BluelightShield for øjenkomfort
- USB4/Thunderbolt 4/DisplayPort og HDMI for alsidige tilslutningsmuligheder
- Fingeraftrykslæser og Kensington-sikkerhedsslot for forbedret sikkerhed
- Intel Core Ultra 7-processor for høj ydeevne

