- Acer TravelMate P4 13 (Intel)
- HP 255R G10 (AMD)
- HP EliteBook 6 G1i (Intel)
- Lenovo V15 G4 (AMD)
- Lenovo V15 G4 (Intel)
- Lenovo Yoga Slim 7 -14 (Intel)
- Lenovo ThinkBook 14 G7 (AMD)
- Lenovo ThinkBook 14 2-in-1 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkBook 16 G9 (AMD)
- Lenovo ThinkBook 16p G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad E14 G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad E14 G7 (Intel)
- Lenovo ThinkPad E16 G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L13 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L14 G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L14 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L14 Gen 6
- Lenovo ThinkPad L14 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L16 G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L16 G2 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P1 G8 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P14s G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 6
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 6
- Lenovo ThinkPad P15v G3 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P1 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P1 G7 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16 G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16s G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16s G4 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P16s Gen 4
- Lenovo ThinkPad P16v G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16v G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16v G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G4 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G6 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14s G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T16 G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T16 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon G13 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 G9 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 G10 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 Yoga G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 2-in-1 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X9-14 G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X9-15 G1 (Intel)
16.28" - Intel Core Ultra 7 - 255H - Evo - 32 GB RAM - 1 TB SSD
- Specifikationer
- Udvidet specifikationer
specifikationer
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Serie 2) - 255H / 2 GHz, op til 5.1 GHz / 24 MB Cache |
| RAM | 32 GB LPDDR5X SDRAM (medfulgt hukommelse er loddet) |
| Harddisk | 1 TB SSD - NVMe |
| Skærm | 16.28" OLED berøringsskærm 3840 x 2400 / 4K @ 120 Hz - 278.1 ppi, 400 nits |
| Grafikkort | 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5060 - op til 74 TOPS |
| Inkluderet Garantiopgradering | 1 Year Basic Onsite |
| Webcam | Ja |
| Netværk | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Operativsystem | Win 11 Pro |
| Batteri | 6-cellet |
| Sikkerhed | Fingeraftrykslæser |
| Farve | Platinum |
| Dimensioner (B x D x H) | 35.818 cm x 24.005 cm x 1.87 cm |
| Vægt | 2.11 kg |
| Inkluderet Garantiopgradering | 1 Year Basic Onsite |
| Varenummer | W56RR |
udvidet specifikation
Generelt
| Produkttype | Notebook |
| Operativsystem | Windows 11 Pro |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Serie 2) 255H / 2 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Antal kerner | 16-core |
| Ydeevnekerner | 6 |
| Effektive Kerner | 10 |
| Cache | 24 MB |
| Platformteknologi | Intel Evo |
| Funktioner | 16 tråde, 45W CPU |
Neural Processor Unit (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne Op Til (TOPS) | 13 TOPS |
| Total processorpræstation op til (TOPS) | 96 TOPS |
| AI datatype understøttelse på NPU | INT8 |
| Sparsitet Understøttelse | Ja |
| AI softwarerammer understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Understøttelse af Windows Studio Effekter | Ja |
Hukommelse
| RAM | 32 GB (medfulgt hukommelse er loddet) |
| Teknologi | LPDDR5X SDRAM |
| Hastighed | 7467 MT/s |
| Vurderet hastighed | 7467 MT/s |
Lagring
| Hovedlager | 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe) |
Billedskærm
| Type | 16.28" OLED |
| Berøringsskærm | Ja |
| Opløsning | 3840 x 2400 (4K) |
| V-sync hastighed ved maks. opløsning | 120 Hz |
| Widescreen | Ja |
| Pixeltæthed (ppi) | 278.1 |
| Billedklarhed | 400 cd/m² |
| Vandret synsvinkel | +89 / -89 |
| Lodret synsvinkel | +89 / -89 |
| Farvespektrum | 100% DCI-P3 |
| Egenskaber | Anti-reflekterende, anti-plet, Infinity Edge display, Low Blue Light-teknologi, 0.09 mm pixelhældning, 2 ms responsrate, Variable refresh rate (VRR) |
Audio & Video
| Grafik-processor | NVIDIA GeForce RTX 5060 - op til 74 TOPS |
| Videohukommelse | 8 GB GDDR7 SDRAM |
| Kamera | Ja - 1920 x 1080 (standard), 640 x 360 (infrarød) |
| Opløsning | 2,07 Megapixel (standard), 0,23 Megapixel (infrarød) |
| Billedsensortype | CMOS |
| Videoopløsninger | 1920 x 1080 |
| Frame Rate | 30 frames pr. sekund |
| Kameraegenskaber | IR-kamera, RGB-kamera, 81,3 grader, 78,1 grader (IR-kamera) |
| Lyd | To tweetere, to woofere, dobbelt array-mikrofon |
| Codec | CS42L43 |
| Audiofunktioner | Output: MaxxAudio Pro, Waves Nx |
Input
| Type | Tastatur, touchpad |
| Tastaturbagbelysning | Ja |
| Egenskaber | Haptisk touchpad |
Kommunikationer
| Trådløs | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Trådløs controller | Intel WI-FI 7 BE201 |
| Egenskaber | Dobbelt strøm (2x2) |
Batteri
| Teknologi | 6-cellet Litiumion |
| Vægt | 380 g |
| Kapacitet | 99.5 Wh |
AC-adapter
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 130 Watt, 5/9/15/20 V |
Tilslutninger & Udvidelse
| Interfacedetaljer | 3 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ Kombostik til hovedtelefon/mikrofon |
| Hukommelseskortlæser | Ja (microSD, microSDHC, microSDXC, microSDXC UHS, microSDXC UHS-II) |
Programmer
| Med software | McAfee Business Protection (1 år), Aktiver din Microsoft 365 for en 30-dages prøveperiode |
Diverse
| Farve | Platinum |
| Sikkerhed | Fingeraftrykslæser |
| Egenskaber | ExpressCharge, ExpressChargeBoost |
| Udstyr inkluderet | USB-C strømadapter |
| Pristype | Build To Plan (BTP) |
| Fabrikant Sælger Program | Dell Smart Selection |
Mål og vægt
| Dimensioner (B x D x H) | 35.818 cm x 24.005 cm x 1.87 cm |
| Vægt | 2.11 kg |
Bæredygtighedsoplysninger
| EPEAT kompatibel | EPEAT Gold |
| EPEAT Klima+ | Yes |
| Karbonfodaftryk | 364 kg karbonudledning |
| Samlet CF/enhed standard afvigelse (kg CO2e) | 66 |
| Fremstilling (kg CO2e) | 294.112 |
| Logistik (kg CO2e) | 18.564 |
| Brug (kg CO2e) | 49.14 |
| EOL (kg CO2e) | 2.184 |
| Total karbon u. brugsfase (kg CO2e) | 314.86 |
| PAIA Version | 1.4.7, 2025 |
Producentgaranti
| Pakket service | 1 Year Basic Onsite |
Miljømæssige parametre
| Min. driftstemperatur | 0 °C |
| Maks. driftstemperatur | 35 °C |
| Fugtighedsgrad ved brug | 10 - 90 % (ikke-kondenserende) |
| Modstandsdygtighed over for stød (operativ) | 110 g @ 2 ms halvsinuspuls |
| Modstandsdygtighed over for stød (non-operativ) | 160 g @ 2 ms halvsinuspuls |
| Vibration tolerance (operativ) | 0.66 g @ RMS (random) |
| Vibration tolerance (non-operativ) | 1.3 g @ RMS (random) |
Dell 16 Premium DA16250 byder på en alsidig og kraftfuld ydeevne, der er ideel til både arbejde og underholdning. Med en 16,28-tommer widescreen-skærm med en opdateringshastighed på 120 Hz leverer denne bærbare computer levende billeder, samtidig med at den minimerer belastningen af øjnene takket være Low Blue Light-teknologi. Med sine lydfunktioner, herunder dobbelte mikrofoner og et sofistikeret lydsystem kombineret med MaxxAudio Pro, kan brugerne forvente en fordybende lydoplevelse til videoer, spil og opkald. Derudover forbedrer den kraftfulde Intel Core Ultra 7-processor og LPDDR5X RAM enhedens behandlingshastighed, hvilket gør multitasking smidigt og effektivt.
Enheden er udstyret med tilslutningsmuligheder, såsom USB4/Thunderbolt 4-porte og understøttelse af Wi-Fi 7, hvilket sikrer, at brugerne får hurtig og pålidelig internetadgang. Forbedrede funktioner som fingeraftrykslæser og IR-kamera giver øget sikkerhed og bekvemmelighed ved brugergodkendelse, hvilket gør denne bærbare computer til et sikkert og brugervenligt valg. For dem, der er på farten, giver ExpressCharge- og ExpressChargeBoost-funktionerne mulighed for hurtig opladning, hvilket sikrer, at den bærbare computer holder strøm hele dagen uden besvær.
- 16,28-tommers skærm med en opdateringshastighed på 120 Hz
- Kraftfuld Intel Core Ultra 7-processor
- Avancerede lydfunktioner med MaxxAudio Pro for en fordybende lydoplevelse
- Omfattende tilslutningsmuligheder, herunder USB4/Thunderbolt 4
- Indbyggede sikkerhedsfunktioner, herunder fingeraftrykslæser og IR-kamera


