- Acer TravelMate P4 13 (Intel)
- HP 255R G10 (AMD)
- HP EliteBook 6 G1i (Intel)
- Lenovo V15 G4 (AMD)
- Lenovo V15 G4 (Intel)
- Lenovo Yoga Slim 7 -14 (Intel)
- Lenovo ThinkBook 14 G7 (AMD)
- Lenovo ThinkBook 14 2-in-1 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkBook 16 G9 (AMD)
- Lenovo ThinkBook 16p G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad E14 G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad E14 G7 (Intel)
- Lenovo ThinkPad E16 G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L13 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L14 G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L14 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L14 Gen 6
- Lenovo ThinkPad L14 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad L16 G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L16 G2 (AMD)
- Lenovo ThinkPad L16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P1 G8 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P14s G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 6
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 6
- Lenovo ThinkPad P15v G3 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P1 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P1 G7 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16 G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16s G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16s G4 (AMD)
- Lenovo ThinkPad P16s Gen 4
- Lenovo ThinkPad P16v G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16v G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad P16v G3 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G4 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G5 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14 G6 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T14 G6 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T14s G1 (AMD)
- Lenovo ThinkPad T16 G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T16 G2 (Intel)
- Lenovo ThinkPad T16 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon G13 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 G9 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 G10 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 Yoga G4 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X13 2-in-1 G5 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X9-14 G1 (Intel)
- Lenovo ThinkPad X9-15 G1 (Intel)
AI Ready - 16.3" - Intel Core Ultra 7 - 155H - 16 GB RAM - 1 TB SSD
- Specifikationer
- Udvidet specifikationer
specifikationer
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Serie 1) - 155H / 1.4 GHz, op til 4.8 GHz / 24 MB Cache |
| RAM | 16 GB LPDDR5X (medfulgt hukommelse er loddet) |
| Harddisk | 1 TB SSD - NVMe, Class 40 |
| Skærm | 16.3" WLED 1920 x 1200 / Full HD Plus @ 120 Hz - 139 ppi, 500 nits |
| Grafikkort | 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Inkluderet Garantiopgradering | 1 års Dell ProSupport |
| Webcam | Ja |
| Netværk | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Operativsystem | Win 11 Pro - dansk/ engelsk / finsk / norsk / svensk |
| Batteri | 6-cellet |
| Sikkerhed | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Farve | Sølv |
| Dimensioner (B x D x H) | 35.818 cm x 24.005 cm x 1.87 cm |
| Vægt | 2.13 kg |
| Inkluderet Garantiopgradering | 1 års Dell ProSupport |
| Varenummer | VJKRP |
udvidet specifikation
Generelt
| Produkttype | Notebook - AI Ready |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - dansk/ engelsk / finsk / norsk / svensk |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Serie 1) 155H / 1.4 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Antal kerner | 16-core |
| Cache | 24 MB |
Neural Processor Unit (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsitet Understøttelse | Ja |
| AI softwarerammer understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, WindowsML, ONNX RT |
| Understøttelse af Windows Studio Effekter | Ja |
Hukommelse
| RAM | 16 GB (medfulgt hukommelse er loddet) |
| Teknologi | LPDDR5X SDRAM |
| Hastighed | 6400 MHz |
| Vurderet hastighed | 6400 MHz |
Lagring
| Hovedlager | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe), Class 40 |
Billedskærm
| Type | 16.3" |
| LCD Backlight Teknologi | WLED bagbelysning |
| Opløsning | 1920 x 1200 (Full HD Plus) |
| V-sync hastighed ved maks. opløsning | 120 Hz |
| Widescreen | Ja |
| Pixeltæthed (ppi) | 139 |
| Billedklarhed | 500 cd/m² |
| Vandret synsvinkel | +88 / -88 |
| Lodret synsvinkel | +88 / -88 |
| Farvespektrum | 100% sRGB |
| Egenskaber | Blændfri, Infinity Edge display, Wide Viewing Angle, 35 ms responsrate, 0.18 mm pixelhældning, Eyesafe-teknologi |
Audio & Video
| Grafik-processor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Videohukommelse | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Kamera | Ja - 1920 x 1080 (standard), 640 x 360 (infrarød) |
| Opløsning | 2,07 Megapixel (standard), 0,23 Megapixel (infrarød) |
| Billedsensortype | CMOS |
| Videoopløsninger | 1920 x 1080, 640 x 360 |
| Frame Rate | 30 frames pr. sekund |
| Kameraegenskaber | IR-kamera, Windows Hello, RGB-kamera, 81,3 grader, 78,1 grader (IR-kamera) |
| Lyd | To tweetere, to woofere, 2 array-mikrofoner |
| Codec | CS42L43 |
Input
| Type | Tastatur, touchpad |
| Tastaturbagbelysning | Ja |
Kommunikationer
| Trådløs | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Trådløs controller | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Egenskaber | Dobbelt strøm (2x2) |
Batteri
| Teknologi | 6-cellet Litium-polymer |
| Vægt | 380 g |
| Kapacitet | 99.5 Wh |
AC-adapter
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 130 Watt, 5 / 9 / 15 / 20 V |
Tilslutninger & Udvidelse
| Interfacedetaljer | 3 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) ¦ Kombostik til hovedtelefon/mikrofon |
| Hukommelseskortlæser | Ja (microSD, microSDHC, microSDXC) |
Programmer
| Med software | McAfee Business Protection (1 år), No Microsoft Office License Included - 30 dages Trial Offer Only |
Diverse
| Farve | Sølv |
| Integrerede funktioner | Accelerationsmåler, lyssensor for omgivelser |
| Sikkerhed | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Egenskaber | ExpressCharge |
| Udstyr inkluderet | USB-C strømadapter |
| Overensstemmelsesstandarder | FIPS 140-2, TCG Certified |
| Specifik absorptionshastighed (SAR) | 1.431 W/kg (body) ¦ 1.431 W/kg (lem) |
| Fabrikant Sælger Program | Dell Smart Selection |
Mål og vægt
| Dimensioner (B x D x H) | 35.818 cm x 24.005 cm x 1.87 cm |
| Vægt | 2.13 kg |
Bæredygtighedsoplysninger
| Karbonfodaftryk | 363 kg karbonudledning |
| Samlet CF/enhed standard afvigelse (kg CO2e) | 62 |
| Fremstilling (kg CO2e) | 296.57 |
| Logistik (kg CO2e) | 18.959 |
| Brug (kg CO2e) | 45.52 |
| EOL (kg CO2e) | 2.4 |
| Total karbon u. brugsfase (kg CO2e) | 317.48 |
| PAIA Version | 1.4.0, 2024 |
Producentgaranti
| Pakket service | 1 års Dell ProSupport |
Miljømæssige parametre
| Min. driftstemperatur | 0 °C |
| Maks. driftstemperatur | 35 °C |
| Fugtighedsgrad ved brug | 10 - 90 % (ikke-kondenserende) |
| Modstandsdygtighed over for stød (operativ) | 110 g @ 2 ms halvsinuspuls |
| Modstandsdygtighed over for stød (non-operativ) | 160 g @ 2 ms halvsinuspuls |
| Vibration tolerance (operativ) | 0.66 g @ RMS (random) |
| Vibration tolerance (non-operativ) | 1.3 g @ RMS (random) |
Oplev Dell XPS 16 9640, en notebook, der kombinerer ydeevne, tilslutningsmuligheder og sikkerhed i et slankt design. Med dens 41,351 cm Full HD Plus-skærm kan du nyde levende, præcise farver og skarpe detaljer takket være 100 % sRGB-farveskala og Eyesafe-teknologi. Skærmens lysstyrke på 500 cd/m2 og antirefleksfunktion sikrer behagelig visning under alle lysforhold.
Under motorhjelmen drives Dell XPS 16 9640 af en Intel Core Ultra 7-processor med 16 kerner, der når hastigheder på op til 4,8 GHz. Sammen med 1 TB NVMe SSD-lager giver denne notebook hurtige opstartstider og rigelig plads til alle dine filer. De avancerede tilslutningsmuligheder, herunder USB4/Thunderbolt 4/DisplayPort 2.1-grænseflader og Intel Wi-Fi 7 BE200, sikrer, at du altid er forbundet med de højeste hastigheder.
For dem, der sætter pris på sikkerhed, har Dell XPS 16 9640 en fingeraftrykslæser og Trusted Platform Module (TPM 2.0)-sikkerhedschip, der beskytter dine data. Uanset om det er til arbejde eller fritid, er denne bærbare computer designet til at løfte din computeroplevelse.
- 41,351 cm Full HD Plus-skærm med 100 % sRGB og Eyesafe-teknologi for levende billeder
- Intel Core Ultra 7-processor med 16 kerner til højhastighedsydelse
- 1 TB NVMe SSD til rigelig og hurtig lagring
- USB4/Thunderbolt 4/DisplayPort 2.1-grænseflader til avancerede tilslutningsmuligheder
- Dobbelte diskanthøjttalere og bashøjttalere giver en fyldig lydoplevelse

